Kolejny etap rozbudowy zakładu

Kolejny etap rozbudowy zakładu
Zakończono kolejny etap rozbudowy zakładu wylęgowego grupy Indyk Górski w Brzesku -montaż najnowocześniejszych inkubatorów firmy Petersime w Wylęgarni Indyków Marek Górski.
Po rozpoczęciu we wrześniu 2015 rozbudowy Wylęgarni Indyków Marek Górski i dobudowaniu dwóch kolejnych hal produkcyjnych zakładu, hali lęgowej oraz klujnikowej, nadszedł czas na wyposażenie hal w najnowsze inkubatory belgijskiej firmy Petersime – BioStreamer™ 4TS oraz 4TH. Są to najnowocześniejsze inkubatory dostępne na rynku.

„Zawsze stawiamy na jakość i tą jakość zapewniają też najnowsze inkubatory” – mówi właściciel Marek Górski – „Wybór był prosty: Petersime to najlepsza firma na rynku, posiadająca potężne doświadczenie w budowie inkubatorów i wykonująca je w staranny i sumienny sposób. Po wyborze firmy, pozostał wybór linii – tu też nie było problemów, posiadamy na wylęgarni trzy maszyny linii BioStreamer – najnowocześniejszej linii dostępnej na rynku.”

Wylęgarnia została wyposażona w osiem nowych inkubatorów lęgowych oraz cztery klujnikowe – jedna maszyna została zamontowana na istniejącej już hali lęgowej, natomiast cała reszta znajduje się w nowej części zakładu.

Najnowsze aparaty zapewniają najlepszą kontrolę nad inkubacją jaj – zapewniają całodobowe czuwanie komputera nad procesem, kontrolują temperaturę zarodka, ubytek wagi oraz wylęgu piskląt. Wszystko za pomocą innowacyjnych rozwiązań.

„Systemy zastosowane w aparatach BioStreamer dają nowe, potężne możliwości” – wyjaśnia Marek Górski – „Nareszcie mamy kontrolę nad jednym z najważniejszych czynników warunkujących rozwój pisklęcia w jajku – temperatury zarodka. System OvoScan™ odpowiedzialny za to, pokazuje dokładnie jaka jest temperatura w środki jajka, wysyła dane do komputera, który dostosowuje warunki środowiskowe panujące w aparacie. Co najważniejsze, robi to natychmiast, bez pomocy człowieka – dawniej to kierownik wylęgarni, sprawdzając parametry, mógł reagować ale zawsze ta reakcja była spóźniona – człowiek nie kontroluje aparatu 24 godziny na dobę. Komputer to robi. Ta sama sytuacja występuje w przypadku ubytku wagi – DWL™ (Dynamic Weight Loss™ - System Dynamicznej Utraty Wagi). Maszyna sprawdza ubytek wagi co godzinę i dostosowuje warunki tak aby osiągnąć optymalną wagę przy przekładzie. Są to rozwiązania znacznie poprawiające wyniki wylęgowe i jakość piskląt”.

Również aparaty klujnikowe mają innowacyjny system – SynchroHatch™. Zasada działania tego sytemu jest bardziej złożona.

„System SynchroHatch™ kontroluje cały wylęg piskląt” – komentuje Grzegorz Ważydrąg, kierownik wylęgarni – „Skanuje tace z jajami, dzięki czemu wie, kiedy dochodzi do przebijania błony wewnętrznej jaja, a później do przebicia skorupki jaja. Rezultatem tego jest dużo krótsze okno lęgowe oraz lepsza jakość piskląt.”

„Posiadamy trzy maszyny tego typu zakupione w 2014 roku” – dodaje Marek Górski – „Od 3 lat widzimy znaczną poprawę wyników wylęgowych z tych inkubatorów, co potwierdza fakt, że te maszyny są najlepsze”.

Warto zaznaczyć fakt, że Wylęgarnia Indyków Marek Górski, jest jedyną wylęgarnią sektora indyczego w Polsce użytkującą linie BioStreamer™, firmy Petersime.