Spravac – nowa maszyna do szczepienia w brzeskiej wylęgarni

Spravac – nowa maszyna do szczepienia w brzeskiej wylęgarni
Od początku sierpnia 2019 r. w Wylęgarni Indyków Marek Górski w Brzesku wdrożono do użytku nowy, automatyczny czterodyszowy opryskiwacz do kartonów, który umożliwia przeprowadzenie szczepienia ptaków jednodniowych.

Urządzenie jest zasilane sprężonym powietrzem. Pozwala na wykonanie szczepień przeciwko zakaźnemu zapaleniu nosa i tchawicy indyków (TRT). Możliwe jest także szczepienie ptaków przeciwko rzekomemu pomorowi drobiu (ND).

 - Zamknięta komora oprysku umożliwia bardzo dokładne i skuteczne podawanie szczepionki, a układ czterodyszowy dozuję szczepionkę dokładnie o takiej samej ilości zawartości wirusa na każdą ćwiartkę kartonu. Podnosi to znacznie skuteczność szczepienia piskląt jednodniowych. Co bardzo ważne zastosowanie Spravac zapobiega utracie części szczepionki jak ma to często miejsce w przypadku szczepienia tradycyjnym opryskiwaczem czy prowadzenia takiego szczepienia na fermie - mówi Krzysztof Zieliński z firmy Boehringer Ingelheim, dostawcy Spravaca.

Skuteczność urządzenia potwierdzono podczas prac montażowych w zakładzie wylęgowym w Brzesku.Dokładność aplikacji szczepionki sprawdzono dzięki zastosowaniu specjalnego barwnika spożywczego.

Wymienna strzykawka dozująca szczepionkę  pozwala zachować najwyższe standardy bioasekuracji oraz minimalizuje straty szczepionki. Łatwo zmywalne powierzchnie i materiały nie wchodzą w kontakt ze szczepionką czy też środkami myjącymi i dezynfekującymi. Pozwala to na zachowanie jej w nienagannej czystości oraz sterylności. Przekłada się to oczywiście na utrzymanie najwyższej  jakości szczepienia.